fbpx
602 930 222
cesnek

Věděli jste? #2 – Česnek

Česnek jako superpotravina

„Tatínku, mám Vás ráda jako česnek“ I tak by se s lehkou nadsázkou dala parafrázovat slavná věta z české pohádky Sůl nad zlato. Superpotravina, kterou používáme snad každý den. Uvědomujete si, jak často jej používáte? Jak dlouho byste bez něj vydrželi vařit? Víte, na co všechno je česnek dobrý? Víte, s čím vším vám dokáže pomoct? Jaké jsou zajímavé recepty s použitím česneku? Pokud jste si alespoň jednou odpověděli v duchu „ne“, pak byste si měli následující řádky přečíst.

Proč česnek?

Doporučován i Pythagorem. Tato zázračná rostlina se začala pěstovat před 5 tisíci lety. Jeho pěstování se věnovali především Římané, Asyřané, Egypťané, Řekové, Židé a Arabové. I samotný Pythagoras česnek nazýval králem koření.

Dochované údaje uvádí, že česnek byl důležitou součástí diet hlavně u Egypťanů. Egyptský rukopis z tohoto období se zmiňuje o 800 léčivech, z nichž 22 bylo vyrobeno s příměsí česneku.

Česnek, jako antibiotikum? Antibiotika, jsou mrtvá. Ať žije česnek!

Tvrdí se, že konzumace česneku na prázdný žaludek je to nejlepší, co můžete udělat. Česnek totiž tvoří extrémně silné přírodní antibiotikum. Bakterie jsou náhle vystaveny enormní moci česneku a nemají se, jak bránit.

Uvádí se, že je nejlépe česnek pozřít ještě před snídaní, avšak předtím je dobré vypít sklenici čisté vody z kohoutku kvůli snížení žaludečních kyselin.

Česnek a jeho skryté tajemství

Česnek se skládá z dusíkatých látek, sodíku, draslíku, selenu, vápníku, hořčíku, silikonu, síry, kyseliny fosforečné, vitamínů C, D, B, fytosterolů, výtažků a esenciálních olejů. Navíc je bohatý na fytosteroly, jako je allicin, který se utvoří mechanickým ničením rostliny – drcením, nebo mletím stroužků česneku. Podle některých výzkumů má allicin silné bakteriostatické účinky, které pomáhají rychleji léčit infekci.

Česnek může také pomoci v boji s plísňovými infekcemi, v medicíně je proto žádanější, než mnohá dnešní antibiotika. A navíc obsahuje více než čtyři sta různých minerálních komponentů včetně antioxidantů, které mají řadu pozitivních terapeutických vlastností.

V čem Vám pomůže a čemu zabrání?

 • Česnek zabraňuje stárnutí a ucpávání obou hlavních a vedlejších tepen.
 • Léčivé schopnosti česneku pomáhají snižovat úroveň hladiny cholesterolu v krvi.
 • Je velmi důležité vědět, že česnek posiluje imunitní systém, tím zvyšuje schopnost těla bránit se škodlivým vlivům životního prostředí, které na nás působí.
 • Česnek zabíjí velké množství různých bakterií.
 • Česnek nás chrání proti srdečním onemocněním. Dále snižuje syntézu triglyceridů v játrech, které zapříčiňují rozvoj aterosklerózy.
 • Česnek snižuje krevní tlak a má protizánětlivé účinky.
 • Česnek je přírodním antibiotikem a je účinným lékem v boji s nachlazením.
 • Je vřele doporučeno užívat česnek na poruchy nervového systému.
 • Česnek napomáhá zabíjet buňky mnohotvárného glioblastomu – zhoubného nádoru na mozku.
 • Česnek také hraje roli jako antikoagulant, který ředí krev a zabraňuje tvorbě nebezpečných krevních sraženin (pomáhá snižovat riziko vzniku mrtvice, nebo infarktu).
 • Pomáhá správné funkci jater a močového měchýře.
 • Česnek je účinný v boji s průjmem.
 • Podporuje trávení a chuť k jídlu.
 • Česnek je používán jako nejmocnější prostředek k detoxikaci těla.
 • Je úžasný v boji proti cukrovce, některým typům nádorů a tyfu.

Příprava česneku, jak ho neznáte

Pokud chcete česnek připravit jako lék, a nechcete jej zrovna žvýkat celý po stroužkách, máme pro Vás 3 přijatelnější varianty.

Čaj

Uvařte litr vody, nechte mírně vychladnout a přidejte 4-5 najemno nasekaných stroužků česneku, čerstvou citrónovou šťávu a dle chuti med.

Pijte 3-4 šálky denně, a to jak teplé, tak studené. Nikdy ale čaj znovu nepřevařujte, ztratil by účinky.

 

Sirup

Půl až jeden stroužek česneku rozdrťte a přidejte lžíci medu. Každých 4-6 hodin spolkněte jednu lžíci tohoto sirupu.

Tinktura

Plný hrnek nasekaných stroužků česneku vložte do uzavíratelné sklenice, přidejte dva šálky vodky nebo octa a uzavřete víčkem. Každý den zatřeste sklenicí, po dvou týdnech přeceďte obsah, vyhoďte česnek, tinkturu nalijte do tmavých lahviček a uložte do chladu. Ideální dávkování tinktury je 5 kapek 4krát denně.

Uskladnění?

 • Můžete dát po celých palicích do nádoby – stonkem dolů, podobně jako květinu do vázy, ale bez vody. Nádobu pak dejte na místo, kde s ní budete co nejméně hýbat, klidně do chodby, obýváku nebo ložnice, kde je chladněji. Platí, že pro delší skladování se víc hodí česnek se stonkem.
 • Jestliže jsou stonky příliš krátké, vložte palice do velké zavařovačky a překryjte kouskem látky, aby k nim mohl vzduch a opět je dejte na málo frekventované místo.
 • Chladnička, kde končí nejčastěji, není pro skladování ideální. Je v ní dvakrát vyšší vlhkost vzduchu než v bytě. I když česnek snese teploty kolem nuly, nenechávejte ho ani na balkoně – tam mu vadí rychlé střídání teplot a vzdušné vlhkosti.
 • Jestliže trváte na uložení do chladničky, dejte česnek do nádoby nebo sáčku, které nedovolí pronikat vlhkosti zvenčí, a proložte papírem, aby absorboval vlhkost uvnitř. Papír občas vyměňte.
 • Podobné je to s uchováním v mrazáku – i tam patří v neprodyšné nádobě, ovšem bez papíru.
 • Utřením oloupaných stroužků můžete vyrobit i česnekovou pastu, do které přidáte 250 g soli na kilogram česneku. Pastu dejte do malých zavařovacích sklenic ideálně a skladujte v temném a chladnějším prostředí. Vydrží i několik měsíců.
 • Oloupaný a nakrájený na tenké plátky se dá sušit i na radiátoru, rychlejší je ale použít sušičku. Suchý můžete přidávat do pokrmů vcelku nebo umlít na prášek.
 • Oloupané stroužky nandejte do menších sklenic a zalejte olejem, ale i rozpuštěným sádlem. Místo nich lze použít i studený solný nálev z 250 g soli na litr vody.

Tak co? Máte už také chuť na česnek? Vyzkoušekte naše česnekové pasty, které si zamilujete.

Český česnek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


© 2017 VRO s.r.o. Všechna práva vyhrazena. © Design & webhosting COLOR Studio