fbpx
602 930 222

Věděli jste? #1 – Vlašské ořechy

Vlašské ořechy

Historie

Vlašské ořechy patří mezi nejstarší konzumované potraviny, svůj prapůvod mají velmi pravděpodobně ve Střední Asii, skvěle se však přizpůsobily i středomořskému klimatu, odkud pak v průběhu středověku dorazily i k nám. A není divu, že se velmi výživné a chuťově atraktivní plody ořešáku královského v naší i středomořské kuchyni zabydlely a jsou nedílnou součástí mnoha moučníků, sladkostí a ve Středomoří i hlavních jídel.

Použití

Snižují cholesterol

80 g vlašských ořechů denně (což znamená 5-8 vyloupaných jader) postačí k tomu, aby se snížila hladina „zlého“ cholesterolu (LDL) v krvi o 16 %!

Bohatý zdroj

Vitaminu E, B1, B6, kyseliny listové a často deficitního hořčíku a zinku.

Zdravé tuky

Vlašský ořech je energeticky i nutričně velice bohatá potravina; 100 g ořechů v sobě ukrývá v průměru 2700 kJ (např. 100 g oblíbené lískooříškové tatranky obsahuje v průměru 2200 kJ). Na rozdíl od populární sušenky však ořechy neobsahují tzv. prázdné kalorie, které sice vašemu organismu dodají energii, ale nepřinesou s sebou žádné nutričně cenné látky (vitamíny, minerály atd.).

Obsahuje velké množství vitamínů B a E.

Zinek, hořčík a draslík.

Víte, jak nedostatky těchto vitamínů projevují? Nedostatek zinku může mít za příčinu únavu, změny nálad, suchost kůže, hůře se hojící poranění, nehty a vlasy jsou lámavější, u dětí se dokonce může projevit zpomalením růstu. Nedostatek hořčíku se projevuje bolestí hlaví, křečemi v nohou, nespavostí, bolest svalů, úzkostí, vysokým krevním tlakem a člověk se celkově cítí být bez energie. Nedostatek draslíku se projevuje podobně, a to například bolestí hlavy, ospalostí, svalovými křečemi, nebo ovšem nepravidelným srdečním rytmem.

Extra dávka Melatoninu

Vlašské ořechy jsou zdrojem antioxidačního hormonu melatoninu. Melatonin je hormon, který u lidí vylučuje epifýza. Uvedený hormon je spojován s indukcí spánku, protože se uvolňuje, pokud je tma. Výzkumníci zjistili, že konzumací vlašských ořechů se zvyšuje koncentrace melatoninu v krvi a tím i antioxidační kapacita této tekutiny. To může znamenat, že antioxidační účinek vlašských ořechů má vliv na snížení rizika rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a neurodegenerativních poruch, např. Alzheimerovy choroby,“ dočteme se například na odborném portálu Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, který informuje spotřebitele i odbornou veřejnost o novinkách a objevech v oblasti zemědělství a potravinářství.

V neposlední řadě pomáhají například s regulací krevního tlaku, mají protizánětlivé vlastnosti, posilují sexuální potenci (díky vysokému obsahu manganu), působí proti astmatu, posilují střeva, jsou prevencí proti obezitě.

Uchovávání

Obecně se uvádí, že vyloupané ořechy se v ledničce dají uchovávat 4-6 měsíců. Z vlastní zkušenosti vím, že není problém mnohem déle. Klidně i rok. Základem dobrého uskladnění ořechů je správně je vysušit. Ihned po natrhání (zakoupení) je ideální vložit ořechy ve skořápkách do klasických přepravek a sušit je na sluníčku. Jak dlouho? Vzhledem k tomu, že hlavní sezóna ořechů je na přelomu září a října tak odpověď je jednoduchá. Tak dlouho jak to počasí dovolí. Důležité je nezapomenout vždy ořechy přes noc schovat, jinak by zpátky natáhly vlhkost. Je to sice pracné, ale výsledek stojí za to. Poté je můžete vyloupat a uchovávat ideálně v ledničce v neprůhledném obalu.

Tip: Pokud vyloupané ořechy chcete mít i po roce jako čerstvé, je zde jednoduchá varianta jak toho docílit. Nechte je po dobu 24 hodin louhovat ve vodě. Během této doby vodu 2x vyměňte. Ořechy tímto způsobem získají lahodnou chuť k nerozeznání od čerstvě natrhaných.

Využití

Kromě konzumace samotných jader máme spoustu dalších možností. Máme zde klasické využití jako například při pečení vánočního cukroví, dortů koláčů atd. Pokud jste odvážnější, můžeme je zakombinovat i do slané kuchyně. Jsou zde i méně klasická využití ovšem.

Olej z vlašských ořechů. Lisuje se zastudena a je velmi zdravý pro lidský organismus. Můžeme jej používat jak vnitřně, tak i zevně. Mezi jeho účinky patří například podpora činnost nervové soustavy, zlepšuje paměť a koncentraci, působí příznivě na krevní oběh a slinivku břišní, posiluje imunitu, pravidelná konzumace snižuje hladinu cholesterolu, vyrovnává krevní tlak, chrání před cévními onemocněními, příznivě působí proti vzniku aterosklerózy, chrání před rakovinou střev, podporuje vývoj tělních buněk, zlepšuje krvetvorbu a tvorbu spermií, používá se na masáže kloubů a pohybového ústrojí.

Není problém na něj natrefit ve větších supermarketech nebo na e-shopu. Cena je obvykle kolem 210 Kč/ 250 ml.

Tinktura z vlašských ořechů. Perfektně působí na ředění krve (což je prevencí proti krevním sraženinám), zabraňuje žaludečním potížím a bojuje se střevními problémy.

Tinkturu není problém si připravit doma. Postup je následující 20 měkkých zelených vlašských ořechů rozkrájíme na čtvrtky a zalijeme 1 l žitné tak, aby byla pálenka 3-4 cm nad ořechy. Necháme na slunci nebo na teplém místě 2-14 týdnů. Čím déle stojí, tím je silnější. Přecedíme a užíváme po malých lžičkách.

Máslo z vlašských ořechů. Jedná se o alternativu k máslu burákovému. Je to vynikající pochoutka, která nadchne snad každého. Na rozdíl od kupovaného burákového másla je zdravější a zvládnete si připravit sami doma.

Budete potřebovat: 250g jader vlašských ořechů, 6 lžic javorového sirupu, 1 lžíce vanilkového extraktu, 2-3 lžíce rumu.

Postup je velice jednoduchý. Nechte rozehřát troubu na 180 °C. Ořechy rozprostřete na plech a 8 – 10 minut je pečte v troubě, získají tak plnější oříškovou chuť. Po vychladnutí je přesypte do mixéru, přidejte zbývající ingredience a začněte mixovat. Po chvíli mixér vypněte, pomocí stěrky seškrábněte krém ze stěn a opět zapněte. Záleží na výkonu spotřebiče. S těmi výkonnými budete mít velmi hladké ořechové máslo během 5ti minut. Pokud máte rádi krém sladší, můžete přidat více javorového sirupu či cukru. Můžete jej podávat ať už na rozpečeném toastu nebo jen tak mlsat samotné.

Ořechy nakupujte na: https://www.podomacku.eu/produkt/vlasske-orechy-loupane-100g/?preview_id=1675&preview_nonce=1d197c654d&_thumbnail_id=1671&preview=true

 

Vlašské ořechy 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


© 2017 VRO s.r.o. Všechna práva vyhrazena. © Design & webhosting COLOR Studio